Cumhuriyet Bayramını Niçin Kutluyoruz

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ülkemiz için dönüm noktalarından birisi olmuştur. Türkiye Cumhuriyet’inin yükselmesi ve çağdaş uygarlıklar seviyesine ulaşması için yapılan hareketlerden birisi olmuştur. Her yıl düzenli olarak törenlerle kutlanan 29 Ekim yeni yaşına giriyor. 2014 yılında 91 yaşında olacak olan Cumhuriyetimiz temelleri Türk milletinin inancı ve bağlılığı ile sağlamlaştırılmıştır.

Cumhuriyet bayramını kutlamamızın asıl sebebi Kurtuluş savaşının bitmiş olup Meclis tarafından yeni bir devlet kurulmalıydı. Yönetim biçimleri birbirinden farklı olduğundan dolayı Türk milletine en uygun olan Cumhuriyet olduğuna karar verilmiştir. 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyet ilan edilerek her yıl törenlerle kutlanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti adında olduğu gibi yönetim biçimini belirtir. Cumhuriyet sayesinde insanlara çeşitli haklar verilerek onları yükseltmiştir. Halkın yönetimde söz sahibi olması sağlandı. Türk milleti kendi kararları ve iradesini kullanarak başındaki kişileri seçmiştir. Yasama, yürütme ve yargı organları sayesinde ülkemiz refah ve adalet ülkesi haline gelmiştir. Dünyanın en önemli ülkelerden birisine sahip olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir