Çocuk Hakları İle İlgili Kompozisyon

Çocuk hakları, tüm dünya çocuklarına verilen global haklardır. Çocukların sorunları uzun yıllar boyunca yaşanmasından dolayı çözüme yönelik yapılan yasalardır. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesini ortaya atarak 170’i aşkın ülke kabul etmiştir. Gerekli olan yasalar tarafından bu sözleşmenin gereğince yerine getirmek zorundalar dır.

Çocukların hakları başlıca eğitim, yaşama, sağlık, aile olmak üzere devam etmektedir. Çocuklara yönelik hayatlarını iyileştirmeye hareketler başlatılmalı. Çocuklar arasında din, dil, ırk ve millet ayırmaksızın hepsi eşit haklara sahip olması gerekiyor. Aileler çocuklarına saygı göstererek onlara geleceği teslim edeceler. Çocukların hakları bütünü ile devletler tarafından korunmaktadır.

Çocuklarımız geleceğimiz olduğu için onlara emanet edeceğiz. Bugün sahip olduklarımızın sahibi onlardır. Onların haklarını korumak için bilinçli eğitimli bir toplumun parçası olmamız gerekiyor. Onların gelişimi için elimizden gelenlerin fazlasını yapmamız gerekmektedir. Çocukların haklarını her birey bilerek bunlara saygı göstermeli. Teminatı olan devlet ve Birleşmiş Milletler tarafından yapılan sözleşmedir. Hiçbir çocuğun hakkı elinden alınamadığı gibi onlar ezilemez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir