Çeşitli Cisimlerin Yaptığı Hareketler ve Bunlara Etki Eden Kuvvetlerin Özellikleri

Çevremizde var olan bir çok cisim etki sonucunda hareket etmektedir. Genelde cisimler yerinde sabit bir şekilde durur. İnsanlar olduğu gibi hayvanlar ve mekanik aletler yaşamımızda hareket eden cisimler arasında görülür. İnsan olarak hayatlarımızı devam ettirmemiz gerekir. Hayvanların dahi koşma, yürüme ve yüzme gibi hareketlerini sağlaması adına gerekli görür. Bizim çevremizde gördüğümüz canlılar kendilerince hareket edemez ama yönetim hareketi gerçekleştirirler. Bitkiler güneş ışınları, su ve toprağa yönelik hareketlerini sağlamaktadır.

Cansız varlıkların hareket etmesi için etkiye ihtiyaçları vardır. Duran bir cisim hareket edemeyeceği gibi hareket etmesini sağlayan etkilerde olmaktadır. Otomobil, bisiklet gibi çeşitli araçlar doğrultusunda çalışmalar yapılabilir. İnsanlar kullandığı çeşitli araçlar doğrultusunda hareket sağlayabilirler. Günümüzde yapılan araçlar belli bir kuvvet etkisi ile gerçekleşir.

Kuvvetlerin özellikleri; Duran cisme uygulanacak kuvvet hareket kabiliyetini geliştirir. Hareket halindeki cisimlere uygulanacak kuvvet yavaşlatır, yön değiştirir. Cisimlerde yapılacak hareketler doğru bir etki yaratarak değiştirmeye yönelik olmaktadır. Bir kapıyı hızla kapanmasını istediğimizden hızını belirleyerek kapatırız. Sonuç olarak cisme uygulanacak hareket cismi hızlandırır, yönünü değiştirir, hızını yavaşlatır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir