Çernobil Faciası Nedir

Çernobil faciası, insanlığın kendisine alması gereken en büyük derstir. 20. yüzyılda meydana gelen kaza deney sonucunda oluşmuştur. Ukrayna’nın Kiev ilinde Çernobil kentinde 26 Nisan 1986 tarihinde yaşanan facia sonucunda olmuştur. Füzyon atmosfere yayılarak tüm dünya için bir facia haline gelmiştir.

Çernobil faciasına nükleer kaza sebep olmuştur. Çernobil Santral’inde bulunan 1.000 megawatt olan reaktörlerde hatalı tasarımdan dolayı güvenlik sisteminin dışında bırakılmasından dolayı patlama meydana geldi.

Kaza sonucunda personel radyasyondan fazlaca etkilenmiştir. Maruz kaldıkları etkilerden dolayı ölümcül derecede zehirlenme yaşandı. Kazadan ülke geneli ve tarım alanları da etkilemiştir. Topraklar verimsiz hale geldi. İnsanların genlerinde değişikliğe neden olduğundan yeni doğan çocuklar hastalıklı ve genetiği değiştirilmiş olara dünyaya gelmektedir.

Çernobil faciasından yaşanmasının ardından bölge halkı büyük zarar görmüştür. Şuan bölgenin önemli bir kısmı kapatılarak insanların geçişine engellenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir