Gözleri Görmeyen İnsanlar Nasıl Yaşarlar

Çevremize baktığımızda insanların artık kendilerine özgü yaşam alanları aradıklarını görüyoruz. Engelli insanlar bunlardan birisi olarak hayatın getirileri sonucunda yaşamlarına devam etmeye çalışırlar. Gözleri görmeyen insanlar yaşamları çok daha zordur. Hayatın zevklerini tadamadıkları gibi sorunlarla iç içe olurlar. Kimisi yürüme engelliyken kimisi zihinsel engeli olabiliyor.

Görme engelli olanların sayısı oldukça fazladır. Gözleri görmeyen insanların nasıl yaşadıklarını araştırdık.

Yaşamlarını tahmin etmek zor değildir. Onların gözleri görmüyor, kendilerince yaşamları oldukça zor haldedir. Kapkara bir dünyanın parçası olarak yaşamaya çalışırlar. Konuşurlar ama ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayamazlar. Renklerden yoksun kalınmış hayatın içinde yaşamlarını sürdürmek zorunda kalırlar. Engelli olukları zaman hayatları her anlamda engellenmiş olmaktadır. Her insan yarının engelli adayı olduğunu bilmeli.

Gözleri görmeyen insanlar tek başlarına bir yere gidemezler. Ellerinde yürüdükleri zaman çevrelerinde herhangi bir tehlike olup olmadığını anlamak için sopalar kullanırlar. Eğitilmiş köpekler engelli olan kişilerin zarar görmesinin önüne geçiyor. Gerektiğinde uyarmak için havlar, yol gösterir, yardım getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir