Çanakkale Türküsünün Hikayesi

Türk milleti bir çok savaşta tarih yazmış, tüm cihana vatan sevgisini Allah bağlılığını göstermiştir. Tarihe altın harflerle adını yazdıran savaşlardan biri Çanakkale Savaşıdır. O dönemlerde şarkılar, türküler, şiirler yazılarak yurdun dört bir yanında söylenirmiş.

Kahraman Türkler, en büyük kahramanlıklarını Çanakkale savaşında göstermiştir. Zafer elde ederek yedi milletin askerine karşı başarı elde etmiştir. Kazandığı zafer sayesinde vatan topraklarında değer kazanmışlardır. Bir çok türkü, şiir ve anılar yazılarak gelecek nesillere aktarmıştır. Bunlardan birisi Çanakkale türküsüdür, geçmişten günümüze kadar dilden dile varlığını korumuştur.

Çanakkale türküsünün yakılmasına bir mektuptan yola çıkılmıştır. Mektup Emrullah Nutku’nun Çanakkale Şanlı Tarihine bir Bakış isimli eserinde yer almaktadır. Yazılan mektup Çanakkale türküsünün çıkış kaynağı olmuştur.

Sevgili Anneciğim; Canımıza tak diyen 2 yıllık gurbet hayatından artık kurtuluyoruz. Sana ve aileme kavuşacağım için seviniyorum. Mektebimizi alıyorlar, hastane olacakmış, bizi de İstanbul’daki mekteplere dağıtacaklarmış. Hocalarımızın çoğu da askerlik hizmetine gidiyorlar, büyük sınıflar da gönüllü yazılacaklarmış. Bugün Türkçe hocamız sınıfa geldi, fakat çok kalmadı, bize veda etti. Bize; (Vakti gelince cephede yapılacak vatan hizmetinin mektepte yapılan hizmetten kutsi olduğunu) söyledi. Birkaç günden beri Çanakkale sokaklarından askerler geçiyor. (Çanakkale içinde Aynalı çarşı, Anne ben gidiyorum düşmana karşı) şarkısını söylüyorlar. At üstünde zabitler, top arabaları, mekkare ve deve kervanları sokağımızı doldurdu. Harp olacakmış. İngiliz ve Fransız harp filoları boğazın dışında dolaşıyormuş. Buraları bombardıman edeceklermiş. Bu bombardımanı görmek isterdim, ancak yakında Çanakkale’den ayrılacağız. Ama ben size kavuşacağım. Beybabamın, sizin ellerinizi öper kardeşlerime selam ederim.

Oğlunuz Seyfullah.

Çanakkale Türküsü

”Çanakkale içinde aynalı çarşı

Ana ben gidiyom düşmana karşı, off, gençliğim eyvah!

Çanakkale içinde bir uzun selvi

Kimimiz nişanlı, kimimiz evli, off, gençliğim eyvah!

Çanakkale içinde bir dolu testi

Analar babalar ümidi kesti, off, gençliğim eyvah!

Çanakkale üstünü duman bürüdü

13 cü fırka harbe yürüdü, off, gençliğim eyvah!

Çanakkale elinde toplar kuruldu

Vay bizim uşaklar orda vuruldu, off, gençliğim eyvah!

Çanakkale köprüsü dardır geçilmez

Al kan olmuş suları bir tas içilmez, off, gençliğim eyvah!

Çanakkale’den çıktım yan basa basa

Ciğerlerim çürüdü kan kusa kusa, off, gençliğim eyvah!

Çanakkale’den çıktım başım selamet

Anafarta’ya varmadan koptu kıyamet, off, gençliğim eyvah!

Çanakkale içinde vurdular beni

Ölmeden mezara koydular beni, off, gençliğim eyvah!

Çanakkale içinde sıra söğütler

Altında yatıyor aslan yiğitler, off, gençliğim eyvah!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.