Çanakkale Şehri Size Neleri Çağrıştırıyor

Çanakkale tarihimizde önemli yere sahiptir. Tarih boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapan topraklardır. Hikayelere, destanlara konu olan şehirdir. Ülkemizde binlerce yıldır insanlar yurt edinmiştir. Ülke sınırlarının korunması için önemli yere sahiptir.

Tarihte bıraktığı izlerden biri Birinci Dünya Savaşı ve Çanakkale Savaşı döneminde savunma cephesi olmuştur. İtilaf devletlerinin boğazı geçerek İstanbul’u fethetme hayallerini suya düşürmüştür. Toprak kan ile sulanmıştır. Vatanımız uğruna binlerce şehidimiz canını severek vermiştir. Bu zafer ile ülkemiz işgalden kurtularak bağımsızlığına bir adım daha yaklaşmıştır.

Gencecik insanların vatanları uğruna veya birilerinin isteği üzerine hayatlarını kaybetmelerini hatırlatır. Ülkelerine bağlılık yemini eden kişiler sömürgecilik için birilerinin siyasi emellerine alet oldular. İstemeyerek olsa da can almak zorunda kaldılar ve canlarını verdiler. Çocuklar babasız kaldı, eşler kocasız kaldı bir yıkımdan başka bir şey getirmemiştir. Dünyaya katkı sağlayan bir şey varsa o da barıştır. Toprak uğruna, mal mülk uğruna canların verildiği birkaç yılı çağrıştırıyor. Her zaman fazlasını isteyenler emrindeki insanları kendi elleriyle öldürmüşlerdir.

– Savaş
– Medeniyetler
– Film konuları
– Güzel bir şehir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir