Çanakkale Savaşına Kaç Kişi Katıldı

Çanakkale savaşı tarihin en büyük savaşlarından biridir. Türk tarihi için dönüm noktası olmuştur. Türkiye’nin son kalesi sayılan Çanakkale savunularak ülkenin işgali önlenmitşir.

Çanakkale savaşı tarihin en büyük ve zorlu savaşlarından olmuştur. Türk ordusunun verdiği amansız mücadele olup başarıya ulaşmıştır. Galibiyetle sonuçlanan savaş Çanakkale boğazının bir kez daha geçilmez olduğunu tüm dünyaya duyurulmasına yardımcı olmuştur. Savaş gemileri ile saldırıya geçen devletler artık gücünü kaybetmiştir. Yüz binlerce kişi bu savaşta hayatını kaybettiler.

Savaşa katılan 253 bin asker olup bunlardan 195 bin askerin hayatını kaybettiği bilinmektedir. Geri kalanlardan 20 bin askerin ise çeşitli hastalıklarla kaybolduğu kayıtlarda yer almaktadır. Askerlerden 10 bin tanesi firar edip veya esir düşmüşlerdir. Kalanlar ise yaralı ve savaşamayacak durumda olup kayıp geçildiği kabul edildi. Araştırmalara göre 60 bin düşman askeri hayatını kaybetmiştir. Kayıplar verildi ama düşman askerlerine izin verilmedi. Mehmetçiklerin kahramanlığı görülmüş olup Çanakkale’nin her toprağı kanla sulanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir