Çamura Taş Atma Üstüne Sıçrar Atasözünün Anlamı

Atalarımız vakti zamanında gördükleri yaşadıklarından dolayı günümüze taşınan sözler söylemiştir. Çamura taş atma üstüne sıçra, diyerek çamurla kötülükle uğraşan birisi elbet o çamurlardan payını alarak kirlenir. Temiz kalmak istiyorsanız eğer taş atmamanız gerekiyor.

Her şeye benzetilebilir çamur, bunu bilerek hareket etmeliyiz. Şu asla unutulmamalı ki o çamura atılacak taş üstümüze sıçratarak sorunları bize beraber getirebilir. Sorunlar için elimizden geleni yaparak bunların önlenmesinde çabalamalıyız. Uzak durmadığımız takdirde sorunlar asla kaybolmayacaktır. Üstüme kalarak bunları çözümlemekle uğraşabiliriz.

Kötü insanlardan da uzak durulmalı ve hiç buluşmamamız gerekiyor. çünkü onlar ne yapar ne eder yine bizi suçlu çıkaracaklarını unutmamalıyız. Böyle insanlar bize ve çevremizdekilere zarar vermektedir. Her türlü iftira ile karşı karşıya kalmamızda kaçınılmazdır.

Bir insan toplumun en kötü haline gelebilir. Bunlar uğraştığımız kişilerle değişir. Bize karşı yapacakları hareket ve davranışlar sonumuzu dahi getirebilir.insanların kaybedeceği bir şey olmadığından dolayı kimseye minnet duymamamız gerekiyor. Topluma karşı harekete geçirilirse bunlar çok daha tehlikeli olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir