Cahit Arf Hayatı Kısaca

Cahit Arf, 1910 yılında Selanik’te doğmuştur. Matematiğe olan ilgisi henüz beşinci sınıftayken öğretmenini yönlendirmesiyle olmuştur. Lise eğitiminde arkadaşlarının çözemediği matematik sorularını kolaylıkla çözebiliyordu. Yeteneği ailesinin ve öğretmenlerinin dikkatini çekmiştir. İyi bir eğitim alması için Paris’teki ST. Louis Lisesine gönderilir. Eğitimini bitirdikten sonra Türkiye’ye döner. Devlet tarafından yurtdışına yüksek öğretime gönderilecek öğrenciler arasına alınmıştır.

Yüksek öğretimini tamamladıktan sonra yurda dönmüştür. Galatasaray lisesinde öğretim görevlisi olmuştur. 1937 yılında doktora yapmak için Göttingen Üniversitesi Matematik Bölümü’ne gitmiştir. Doktora çalışması ile dünyada tanınmıştır.

Sentetik geometri sorularının cevaplarını cetvel veya pergel ile ulaşabileceğini iddia ederek ilke imza atmıştır. Cisimlerin kuadratik formlarını inceleyerek değişmeyenlere dair Arf değişmezi ve Arf halkaları adını vermiştir. Matematik alanında derinlemesine çalışmalar yaparak bilime önemli katkılarda bulunmuştur. 26 Aralık 1997 yılında kalp krizine bağlı olarak vefat etmiştir.

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde 1943 profesör ve 1955 yılında Ordinaryüsluğa yükselmiştir. 964 yılında TUBİTAK bilim kurulu başkanı olmuştur.

Matematiğe katkılarından dolayı 1974 yılında TÜBİTAK Bilim Ödülü’ne layık görülmüştür. 10 Türk Lirasının arkasında Cahit Arf’ın resmi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.