Büyüme ve Gelişmenin Beslenme İle İlişkisi

Ağırlıklı olarak çocuklarda büyüme ve gelişme çağında olduklarında beslenme önem taşımaktadır. Kemik gelişiminin yanı sıra vücudun gelişmesinde rol oynamaktadır. Vücudumuzun, sağlıklı ve üretken şekilde gelişim sağlaması için alacağımız besinler önemlidir. Büyüme ve gelişme birbirlerinden farklı durumlardır. Büyüme insanların büyüdüğü anlamına gelirken, gelişme ise organlar ve vücudunun çeşitli yerlerdeki hücrelerin yeteri olgunluğa ulaşmasıdır.

Örneğin süt içen ve içmeyen çocuk arasında çok fark vardır. Çocukluk döneminde alınacak olan kalsiyum sayesinde kemik gelişimi farklıdır. Güçlü ve kuvvetli kemiklere sahip olmak için büyüme ve gelişme çağında doğru şekilde beslenilmelidir. Doğru beslenme sayesinde yeteri gelişme sağlanabilir, kişiler çağımızın hastalığı olan obeziteye yakalanma riski minimum seviyeye indirilir.

Ebeveynlerin sorumluluğu oldukça büyüktür. Çocuklar kendi karar veremediğinden dolayı yol göstererek yardımcı olmalılar. Sebze yemeklerini sevmeseler dahi onu sevdirmek ebeveynlerin sorumluluğudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir