Bitkiler Olmasaydı Neler Olurdu Kısaca

Bitkiler yeryüzünde canlılık faaliyetlerinin devamlılığı için önemlidir. Bitkiler fotosentez gerçekleştirerek oksijen sağlarlar. Bitki dışındaki diğer canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için oksijene ihtiyaç duyarlar. Bitkilerin yaşayabileceği uygun ortam olduktan sonra diğer canlılarda kendilerine yaşam bulurlar. Dünyadaki besin kaynağı topraktan gelir. Çeşitli bitkiler büyüyerek meyve verir, otlar, çimenler, yapraklar otçul canlıları besler.

Dünyamızda bitkiler olmasaydı diğer canlılık faaliyetleri olmazdı. Bitkiler atmosferde ihtiyacımız olan oksijeni sağlar. İnsanlar, hayvanlar ve çeşitli deniz canlıları oksijen ile solunum yapar. Canlıların hayatlarını devam ettirebilmeleri için gereklidir. Dünyadaki döngülerin birçoğunu da bitkiler üstlenmektedir. Ekosistemdeki dengeyi sağlayarak canlıların yaşam sürdürmesine imkan sağlar.

Mars’ta bugün bitkiler yetişseydi eğer verimli topraklar ve su kaynağı olduğunu düşünürdük. Bitkilerin olduğu yerlerde oksijen olduğundan canlı yaşamına elverişli olurdu. Mars’ta yaşam olduğu anlamına gelirdi. Bitkiler olmasaydı eğer dünyamızın diğer gezegenlerden farkı olmazdı. Canlı yaşamı olmayan sayısız gezegenden biri haline gelirdi. Evrende milyarlarca gezegen olmasına rağmen dünyamızın eşi benzeri olmamakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.