Bitkiler İle İlgili Meslekler

Bitkiler insanlar gibi yaşayan canlılardır. Çevremizi güzelleştirdikleri gibi meyveleri ile ihtiyacımız olan besini karşılaşırız. Bitkilere önem verilmeli ve geleceğimiz için sahiplenilmeleri gerekmektedir. Bitkiler üzerinde araştırma ve çalışma yapan çeşitli meslek grupları bulunmaktadır.

Çiçekçilik: Çiçeklerin ekilip yetiştiriciliğini yapan ve daha sonra satan meslek grubudur. Genelde süs çiçekleri yetiştirilir bunlar papatya, orkide, gül gibi çiçeklerden oluşur.

Sera işletmeciliği: Bitkilerin yetiştiriciliği kapalı alanlarda yapılır. Saksılar ve toprak alanlarda çeşitli bitkilerin yetiştirilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Burada yetiştirilen çeşitli bitkilerin kendisinden ve meyvesinden faydalanılmaktadır.

Orman mühendisliği: Ormanların korunması, geliştirilmesi ve arttırılması için çalışma yapan mühendislerdir. Doğal ve beşeri faktörleri göz önünde bulundurarak ormanların gelişmesinde etkinlerdir.

Ziraat mühendisliği: Mera ve ormanlık alanlarda çalışmalar yaparlar. Deneyler ve araştırmalar sayesinde bitkilerin verimliliğinin nasıl arttırılacağı konusunda açıklık getirirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.