Bir Milletin Varlığını Sürdürmesi İçin Dayanışma Neden Önemlidir

Ülkeyi ülke yapan içinde yaşayan halktır. Millet bir araya gelerek ülkenin geleceğini belirleyen unsuru oluşturur. Bir millet varlığını sürdürebilmesi için kendi içinde dayanışma ve yardımlaşmaya ihtiyaç duyar. Herkes kendini düşünür çevresindekine yardımcı olmazsa gelecekte karşılaşabileceği sorunları aşamaz. Bir elin nesi var iki elin sesi var, sözü atalarımız tarafınca söylenmiştir. İnsanlar tek başına yaşayabilecek varlıklar değildir.

Millet ortaya bir arada yaşamak mesleki farklılıkları ortaya çıkartır. Kimi ekmek pişirirken kimi terzilik yapar. Birçok meslek olduğunu düşünürsek herkesin birbirine ihtiyacı olduğu ortaya çıkar. Üretme, çalışma, ticaret gibi birçok alanda dayanışma gereklidir. Kendi milleti ile yapacağı ticaret ekonominin gelişmesini sağlar. Dünyadaki gelişmeleri milletçe takip ederek ülkemizin kalkınmasını gelişmesini sağlayabiliriz.

Bir millet bir olduğu zaman engelleri sorunları kolaylıkla aşabilir. Bir olmadığı takdirde sorunlar hiç olmadığı kadar artacaktır. Sıkıntılar devam edecek ardı arkası kesilmek bilmeyecektir. Ekonomik alanda güce kavuşmak için birlik olunmalıdır. Tarihte dayanışmanın birçok örneğine şahit olduk. Kurtuluş savaşında halk dayanışma göstererek ordusunu desteklemiş ve mücadeleye hazır hale getirmiştir. Cephelerde savaşan yüz binlerce kişiye ihtiyaç sağladı, destek olmuştur.

Günlük hayatımızı devam ettirebilmek için birçok konuda başkalarının yardımına ihtiyaç duyarız. Birlikte dayanışma göstererek engelleri aşarız. Bugün biz yardımcı oluruz yarın onlar yardımcı olur. İşlerimizin halledilerek çözülmesi için önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir