Başkalarıyla Alay Etmek Neden Kötüdür

İnsanlarla alay etmek kötü olduğundan dolayı kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak onlara da öyle davranmalıyız. Çevremizdeki insanların kusurlarını görebiliriz bunları dalga geçmek için asla kullanmamız gerekiyor. İnsanlar bazen kendilerine hakim olamayarak başkalarının düşüncelerini değiştirir. Karşılarındaki insanların açıklarını bularak toplum içersinde rezil ederek utandırmak dinimizce de kötü davranış olmaktadır.

Eksiklikleri ve kusurlarını görerek bunları eğlence haline getirip kibir, gurur ve kendini büyük gören insanlar dile getirerek başkalarının alay geçmesini sağlar. Asla ama asla yapılmaması gereklidir. Bugün başkalarının kusurları yarın bizim kusurlarımız olacağından dolayı dikkat etmemiz gerekmektedir. Başka insanların bize karşı nasıl davranmasını istiyorsak o şekilde durmalıyız.

Bugün başkasıyla alay etmezsek yarın kusurumuz olduğunda başkaları da bizimle alay etmeyecektir. Her insan bir olduğundan dolayı onların kusurlarını görmememiz gerekmektedir.

Yüce Allah bu konuda ki ayet de şöyle söylüyor: ”Ey iman edenler! Bir topluluk diğer topluluğu alaya almasın; olur ki, alay edilenler kendilerinden daha hayırlı bulunurlar. Kadınlarda kadınları alaya almasınlar; belki onlar kendilerinden daha hayırlıdırlar. Hem birbirinizi ayıplamayın kötü lakaplarla atışmayın.”(el-Hucurat 49/11)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir