Basın İçin Ahlak Kuralları Neden Gereklidir

Her yerde olduğu gibi basınında kendi içinde kuralları olması gerekmektedir. Basını özgürlüğü medya grubuna kişilerin yaşamına, ahlak kurallarına ve özel hayatına hakaret etme hakkını vermez. Basın saygı ve ahlak kuralları içerisinde yayın yapmalıdır. Belli bir tarafı tutan basın kuruluşlarının hakaret etmesi, insanları yanlış bilgilendirmesi, kişiye karşı yapılan linç girişimleri doğru değildir.

Basın kendi sınırlarını asla aşmamalıdır. Devlet çıkarlarını zedeleyecek, insan hayatını etkileyecek davranışlardan sakınmalıdır. Gerek kurum ve kuruluşların onurunu zedeleyecek haberlerden sakınmalıdır. Elinde emin olmadığı kaynaklardan yola çıkarak yapacağı haberler büyük felaketlere sebep olabilir. Toplumun bir çok kısmını etkileyebilecek haldedir. Harekete geçmek için uç noktalara dikkat edilerek o denli karar alınmalıdır. Basın için ahlak kuralları bu nedenlere bağlı olarak gereklidir.

Kısıtlama politikası yanlış ama ahlak kurallarını aşmayacak türden haber yapılmalı. İyi gelecek ve toplumun oluşması için basın yayın kurallarına dikkat etmeli. Yanlışlıkla alacağı kararlar insanların hayatını etkileyerek sorunlar doğurabilir. Basındaki sınırlama sayesinde toplum içinde yaşanacak sorunlarında önüne geçilmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir