Atatürkün Sosyal Bilimler Alanında Yaptığı Çalışmalar

Atatürk, Türk milletinin gelişmesi ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için bir çok yenilik yapmıştır. Bunlardan biri Sosyal Bilimler alanı olmakta. Türkiye Cumhuriyetinin gelişmesi ve ilerlemesi için yaptığı yenilikler sayesinde hizmet etmiştir. Türk dili ile ilgili yaptığı yenilikle temelini atmış oldu. Türk milleti okuma yazmayı daha kolay öğrenmesi hedeflenmiştir.

Sosyal bilimler arasında ilk çalışmaların başında Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin kurulması ile olmuştur.

Türk Tarih Kurumu 1931 yılında kuruldu. Türk tarihini araştırma, geçmişini öğrenme, saklı gerçekleri ortaya çıkarmak için çalışmalar yapmaktadır. Belleten dergisinde çalışmaları yayınlanmaktadır.

Türk Dil Kurumu 1932 yılında faaliyete geçerek Türk dilini geliştirmek, yabancı kelimelerin Türkçe karşılıklarını bulmak ve arındırmakla sorumludur. Çalışmaları internet üzerindeki sayfasında da yayınlanmaktadır.

Tarih 12 Temmuz 1929 gösterirken Türk Dili Tetkik Cemiyeti (Türk Dil Kurumu), 1935 Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya fakültesi kurulmuştur. Ankara Dil ve Tarif-Coğrafya Fakültesinde ilk ders Atatürk’ün talimatı doğrultusunda Ayşe Afet İnan tarafından verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir