Atatürk’ün Önderliğinde Ölçme Birimlerine Getirilen Yeniliklerin Gerekliliğinin Nedenleri

Ölçme Birimlerinde Getirilen Yeniliklerin Gereklilikleri Nelerdir, Atatürk’ün Yaptığı Ölçme Yeniliklerin Gereklilikleri yapılan değişikliklerin her yerde hesaplamaların aynı olmasıdır.

Atatürk Cumhuriyet’in kurulması ile birlikte bir çok ölçme birimlerinde yenilik getirmek için kolları sıvamıştır. Yaptığı çalışmaları ile birlikte ölçme birimlerinde farklılıktan dolayı hesapların doğru şekilde yapılmasını sağlamak için bir takım yenilik getirmiştir.

Ağırlık ve Ölçü Birimlerindeki Yenilikler
Osmanlı döneminde kullanılan uzunluk birimleri birbirlerinden farklı olarak hesaplanırdı. 60 cm veya 65 cm olarak farklılık gösterdiğinden dolayı doğru hesap yapılmazdı. Kulaç gibi ölçüler kullanılırdı ve doğru hesaplanmazdı. Doğru iş yapmak için ölçü birimlerinin standart olması gereklidir. Bunun üzerine 26 Mart 1931 yılında gelişmiş ülkelerin kullandığı metre kabul edilerek uzunluk ölçülerine yenilik gelmiştir.

Ağırlık ölçülerinde dirhem hesaplanırken Mısır’da 3,0889 gram, İstanbul’da 3,207 gram olmasından dolayı değişiklikler yapılarak ağırlık ölçü birimleri kilogram hesaplanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir