Atatürk’ün Önderliğinde Kazandığımız Hak ve Hürriyetler Hayatımızı Nasıl Etkiliyor

Atatürk yıkılan bir devletin enkazından doğan bir Cumhuriyetin temellerini atmıştır. Türk halkı tarafından verilen mücadeleler sonucunda Türkiye bağımsızlığına kavuşmuştur. Ülkenin kurulması ile asıl savaşın şimdi başladığını bizlere anlatmıştır. Atatürk’ün Türk milletine kazandırdığı hak ve hürriyetler hayatımıza olan etkileri şöyle;

Eğitim alanında yapılan yenilikler Türk harflerinin kabulü olup ülke genelinde okuma seferberliğinin başlamasını sağlamıştır. Türk dil kurumu ile Türkçemizi uzun yıllar boyunca koruyup kollamamıza olanak sağlanmıştır. Sanata olan hayranlığı kültürel olarak gelişmemizi sağlamıştır.

Hukuk alanında yapılan yenilikler herkesin adalet önünde eşit olduğunu temsil etmiştir. Kadınlara çeşitli siyasal haklar tanınarak onlarda ülke yönetiminde söz sahibi olmuşlardır.

Siyasi alanda saltanat kaldırılarak halkın kendini yönetecek olanları seçmemize olanak tanımıştır. Ülkeyi yönetecek olanları belirleyecek unsur halk oldu. Saltanatlık kaldırılarak hizmet edenler başa geçirildi.

Toplumsal alanda zaviye, tekke ve türbeler kapatılarak dini ile siyaset birbirlerinden ayrıldı. Zamanı takip edebileceğimiz saat ölçülerinde yenilikler yapılmıştır. Kadınlar ikinci sınıf değil eşitlik hakkına sahip olabileceği düşüncesi ile onlara hak tanınmıştır.

Sanayinin, tarımın, bayındırlık, maden, turizm alanında yenilikler yapılarak ülke ekonomisinde büyük gelişmeler sağlanmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletinin geleceğini korumak adına bir çok yeniliğe imza atmıştır. Türk milleti çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmasında yapılan inkılaplar ve yenilikler etkili olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir