Çanakkale’ye Gittiğimizde Ne Düşünürsünüz

Çanakkale, atalarımızın kanları ile sulanmış topraklardır. Bastığım yerlere dikkat etmeliyiz, altında yatan binlerce şehit olduğu unutulmamalı. Türk milletinin dünyaya karşı verdiği mücadeledir. Karşısında Avrupa’nın en güçlü donanmalarına karşı kahramanca savaşan atalarımızı görmekteyim. Tarihin en büyük savaşlarından birisi bu toprakların üzerinde yaşandığını öğrendim. Babalar oğullarını görmüş, kimi amiraller oğullarını kendi gemilerinin direklerine astırmıştı. Hepsi birer dram ve hüzün olarak tarihe yazıldı.

Deniz kıyısında ufuklara bakarken buralarda mayın olduğu dönemler aklıma geldi. Okullarda hep anlatılırdı, Nusret adındaki vapurun buralara mayın bırakıp tekrar toplanması halinde gecenin bir vakti tekrardan bırakması olmuştu. Savaşın seyrini değiştiren olaylar oldu. Bunların yaşanması oldukça ilginçti. Yaşanan mucizeler ise Türk milletinin imamının en büyük inancı oldu.

Çanakkale her karışı gezilecek bir yer olduğu gibi vaktimiz kısaydı. Kara muharebelerin yapıldığı Gelibolu Yarımadasına denizden geçtik ve şiddetli çatışmaların yaşandığı yerleri gördük. O dönemlerden kalan cepheler hepimizi şaşırttı. Görselliği ve varlığı ile oldukça etkilenmiştim. Buraları görüp görmek herkese nasip olmasını diledim. Vatanımızın hangi zorluklarla kurtarıldığına şahit oldum. Burada insanlar tek bir öğün yerken aç kaldıkları zaman çekirge yemişlerdi. Bu günler hayatımız için oldukça zorlu dönemler olmuştu. Merak ettiğim çok şey vardı kısıtlı vaktimle anca bu kadarını görebildim. Mutlaka görülmesi gereken atalarımızın canlarını verdiği topraklar görülmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir