Atatürk’ün Müzik Hakkındakı Görüşleri

Atatürk, şiir edebiyata önem verdiği gibi müziğe de oldukça önem vermiştir. Şarkı ve türkü dinlemeyi sevdiği gibi fasılları sevmektedir. Atatürk, zaman içinde şarkılar söyleyerek bir çok konsere katılmıştır. Şarkılara eşlik etmiş, özellikle halk oyunlarından zeybeği çok güzel oynayanlardandır. Müziğe önem verdiği gibi gelişmesi için her türlü imkanı sağladı.

Sofya’da görevli olduğu zamanlarda müziğe olan ilgisini keşfetti. Müzik severlerden olup opera ve konserlere katılmıştır. Cumhuriyet döneminde müzik alanında çalışmaları geçmişten gelen müzik sevdasındandır. Müzik sanatının gelişmesi için elindeki imkanları seferber ederek çalışmalarını devam ettirmiştir.

Atatürk, sanat ile ilgili çalışmalarını sürdürmüştür. Kurtuluş savaşı kazanılması ile beraber müziğinde gelişmesini düşünmüştür. Müzik alanında bir çok çalışma yapmıştır. Bunlar ülkemizde yetişen müziğe değer vermiş olan kişileri yurtdışına göndererek eğitim almaları olmuştur. Müziğin değerini bilerek gerekli çalışmaları bu sayede yapmışlardır.

Atatürk müzisyen olmanın oldukça önemli olduğunu düşünmüştür. Müziği bir çok dilde anlatarak dile getirmiştir. Müziğin insanların yaşamlarının bir parçası olduğunu düşünmüştür. Müziğe önem verenler kendi geleceklerine de önem verirler.

Atatürk’e göre müzik; toplumun temel kültürlerini ve geleceğini oluşturuyor olmasıdır. Türk ulusunun yücelmesi ve tekrar eski noktaya ulaşması için müzik alanında çalışmalar yapması gerektiğini vurgulamıştır. Atatürk, bu alanda bir çok düşüncesini yansıtarak müziğe değer vermiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir