Atatürk’ün Liderlik Özellikleri Nelerdir

Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında Selanik’te doğdu. Askeri eğitimine Mahalle Mektebi’nde başladı. Yaşadığı dönemde Osmanlı Devleti git gide güç kaybediyordu. Askerlik dönemin sevilen mesleklerindeydi. Çocukluk dönemi askeri oyunlar oynayarak geçmişti. Harp Akademisinden mezun olduktan sonra askeri alanda bir çok başarı elde etmiştir.

19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Milli Mücadele dönemini başlatmış liderdir. Kendisi gibi düşünenleri bir araya toplayarak Osmanlı Devletinin yerine Türkiye Cumhuriyetini kurmak için mücadele etmiştir. Kendisine inananlara önderlik etmiştir. Doğru yolu göstererek hedefini belirlemiştir. Askeri ve siyasi alanda elde ettiği başarılar ile cumhuriyetin temellerini kurmuştur. Eğitimci yönü ile birlikte insanlara yol göstermiş, modern bir dünya için mücadele etmiştir.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştır. İlkeleri, hedefleri, inançları ile birlikte ülkemizi çok daha modern hale getirmiştir.

Atatürk’ün liderlik özellikleri şunlardır:

Çalışkanlık: Bilmediklerini öğrenir, sürekli çalışmaya meyillidir.

Planlı yaşamak: Bugününü ve yarını hesap eden biriydi. Hayatını düzenli olarak sürdürürdü. Planlarına daima sadıktır.

Zeki insandır: Kendini geliştirmeyi yeni bilgiler öğrenmeye daima açıktır.

İleri görüşlü: Anlık değil ilerisi de düşünen insandı. Attığı her adımın hangi sonuçlar doğuracağını daha önceden kestirirdi.

Tedbirli: Her zaman tedbirli hareket etmiştir.

Disiplinli: Düzen ve disiplin olmazsa olmazlar arasındaydı.

Azimli insandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.