Atatürk’ün Liderliğini Ön Plana Çıkaran Savaş Hangisidir

Atatürk, askeri hayatı boyunca savaştan savaşa koşmuştur. Başarılı bir subay olması onu mühim görevlerin beklediğinin göstergesi oldu. Katıldığı bir çok savaşı zafer ile sonuçlandırmıştır. Eğitim hayatı başarılı geçtiği gibi askeri alanda okulun başarılı isimlerinden birisi olmaktaydı. Her geçen gün deneyimleri ve tecrübeleri gelişerek yapılan savaşlarda zafer alması kolaylaşıyordu. Düşman sayısının misli ile fazla olması dahi engel olmamıştır.

Atatürk liderlik alanında kendisini gösterdiği önemli savaş Çanakkale savaşıdır. Düşman üstünlük sağladığı gibi asker sayısı, silahları ve topları çok daha üstündü. Türk ordusu zayıf olmasına rağmen Anafartalar’la birlikte harekete geçerek düşmanı Çanakkale boğazından geri püskürtmüştür. Kararları ve cesurluğu sayesinde düşman bir daha boğaza yaklaşamamıştır.

Çanakkale savaşı Türk milletinin ve bölgedeki devletlerin kaderini belirleyecekti. Ya zafer ya yenilgi ile sonuçlanacaktı. Türk milletinin azmi ve kahramanlığı askeri deha olan Atatürk’ün stratejik kararları ile düşman vatan topraklarını işgal edememiştir. Atatürk’ün liderliğinin ön plana çıktığı savaş Çanakkale Savaşı’dır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir