Atatürk Niçin Asker Olmak İstedi

Mustafa Kemal’in neden asker olmak istediğini sizlere anlatacağız. Atatürk ülkesini çok seven, sonsuz sevgi ile bağlı olan vatanseverdir. Asker olmasına karşı çıkanlar olmasına rağmen azim ve kararlılıkla hareket etmiştir. Ülkesine olan sevgisi ile milli mücadele dönemini başlatmasına vesile olarak ülkemize bağımsızlığını kazandırmıştır.

Atatürk’ün askeri okula gitmesine Mülkiye İdadisi okulunda öğretmeni ile yaşadığı sorun vesile olmuştur. Arapça öğretmeni Kaymak Hafız’dan sopa ile dayak yemesini annesi öğrenir. Mustafa Kemal okuldan alınır. Komşu çocuklarından biri askeri okula gitmekteydi. Askeri okul formasını çok beğendi. Ona özenen Atatürk, askeri okula gitmek istemiştir. Annesinin yok demesine karşı çıkarak gizlice Selanik Askeri Rüştiyesinin sınavına girdi. Sınavı kazanmasıyla birlikte askeri okul hayatı başlamıştır.

Atatürk’ün askeri hayatı tesadüflerle doludur. Eğitim aldığı düz bir okulda yaşadığı olay askeri okula yönelmesine vesile oldu. Gönül vererek askeri eğitimlerini tamamladı. Askeri okulda öğretmenleri tarafından çok sevilen öğrenciydi. Gösterdiği üstün başarılar ile ödüllendirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.