Atatürk’ün Liderlik Özellikleri İle İlgili Bir Anısı

Atatürk, Türk milletine liderlik ederek bağımsızlıklarını kazanmıştır. Ülke işgal altında olduğu zaman özgürlüğe giden yolda Mustafa Kemal Atatürk’ün izlerini takip etmişlerdir. Taşıdığı liderlik özellikleri ile ülke bağımsız, özgür bir hale gelmiştir.

Atatürk’ün Liderlik Anısı
Atatürk ne zaman sofraya otursa yaveri yanına gelir kulağına bir şeyler fısıldardı. Sonra bir gün merakıma yeniş düşerek sordum. Atamın verdiği cevap boş ver sen yemeğini ye olmuştu. Merakım bir türlü gitmedi yaveri her yemekten önce ne fısıldadığını merak ediyordum. Sonra bir fırsatla yaverine sordum, yemekten önce atamın kulağına ne fısıldıyorsun diye. Yaver kışladaki askerlerin yemeğini yediklerinin haberini veriyorum demişti. Duyduklarımı şaşkınlıkla karşıladım. Atam yemek yemeden önce kışladaki askerlerin yemeklerini yiyip yemediklerini öğreniyordu. Askerleri yemeklerini yedikten sonra sofrada kendi yemeğine başlıyordu.

Lider olmak sadece kendini düşünmek değil, seninle birlikte olan herkesi düşünerek hareket etmektir. Kendinden önce seninle olanları düşünmek, yeri geldiğinde fedakarlıklarda bulunmayı gerektirir. Lider olmak ile sefere çıkan zafer kazanan kralları bir düşünmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.