Aşure Gününde Yapılacak İbadetler

Muharrem ayının 10. gününe Aşure günü denir. Aşure gününde yapılan aşureler herkese dağıtılmaktadır. Böyle hayırlı günde ibadetler yapılarak dualar edilmesi gerekmektedir.

Aşure gününde namaz kılınmalı, tespih çekilmeli ve belirli davranışlar yapılması gerekmektedir. Eve ufak miktarda alışveriş yapılması yıl boyunca bereket getirir. Gün içinde 10 Müslüman’a selam vermek gerekir. Yardıma muhtaç olan kişilere yardım edilmesi gereklidir. Akrabalar ziyaret edilir, insanların gönülleri hoş tutulur. Zikir topluluklarına girilmeli ve Hüsema namazı kılınır.

Hüsema namazı 4 rek’attan oluşur ve kılınışı öğle namazına benzer. Okunacak dualar ise;

1’inci rekatte: 1 tane Fâtiha-i şerîfe ve 11 tane İhlâs-ı şerîf okumalıdır. 2’nci rekatte: 1 tane Fâtiha-i şerîfe, 10 tane İhlâs-ı şerîf ve 3 tane Kul yâ eyyühel-kâfirûn okunmalıdır. 3’üncü rekatte: 1 tane Fâtiha-i şerîfe, 10 tane İhlâs-ı şerîf ve 1 tane El-hâkümüt-tekâsür okunmalıdır. En sonuncu rekat olan 4’üncü rek’atte ise: 1 tane Fâtiha-i şerîfe, 15 tane İhlâs-ı şerîf, 1 tane Ayetü’l-Kürsî okunarak namaz sonlandırılır. Selam verilmesinin ardından kişi duasını eder. Kişinin üstünde kimin hakkı var ise o kişilere namazını bağışlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir