Astronotlar Uzayda Nasıl Yürüyorlar

Astronotlar uzayda yürüyemezler fakat arkalarında bulunan tüplerinden gaz salınımı yaparak kendilerini uzayda hareket ettirirler. Basınçlı gaz tüpleri uzayda itme kuvveti sağlar. Astronotların uzayda yürüyebilmesi için yere ayak basmaları gerekir. Böyle bir şey söz konusu olmaz. Astronotlar bazı uzay istasyonlarının sağladığı yapay yerçekimi sayesinde istasyonun iç kısmında yürüyebilirler. Yer çekiminin olmadığı yerde yürümek mümkün değildir.

Yürümek için yere basmamız gerekir. Yere uyguladığımız kuvvet bizi ileriye doğru iter. Böylelikle bir adım daha öteye gitmiş oluruz. Yürümek için yerçekimine ihtiyacımız olduğunu anlayabiliriz.

Astronotlar için olay çok daha farklıdır. Yere basamadıklarından dolayı uzayda bir noktadan başka noktaya gitmek için gaz tüplerini kullanırlar. Ellerinin olduğu yerde yönlendirme joystickleri vardır. İstedikleri tarafa gitmek için kullanırlar, gaz tüpleri de ona göre yönlendirme yapar. Uzayda sürtünme olmadığından dolayı az bir itme kuvveti dahi astronotu çok uzaklara sürükleyebilir. İtme kuvveti asla son bulmadığından dolayı astronot o tarafa doğru yol alır. Bu tür durumlarla karşılaşılmaması için astronotlar uzay yürüyüşüne çıktıkları zaman bellerinden güçlü bir kemerle bağlıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir