İpek Yolu Nerede Başlar Nerede Biter

İpek yolu medeniyetler tarihinde önemli yere sahip ticaret yoludur. Ordular, kervanlar ve kültürel değerleri kıtalardan kıtalara aktarılmıştır. İnsanlık tarihine önemli katkılar sağlamıştır. Uzak doğudan başlayan yolculuk Avrupa’ya kadar ulaşmıştır. Dünya içinde yaşayan herkesin birbirinden haberdar olmasını sağlamıştır. Gelişmeler, yenilikler ve daha birçok şey bu yoldan sağlanmıştır.

Yüzlerce yıllık geçmişi vardır. İpek yolu adını Çin’de üretilerek ipek elde edilen ipek böceklerinden almıştır. Eşsiz birbirinden güzel kumaşlar uzak doğudan Avrupa’ya taşınmıştır. Ortadoğu ve birçok ülkenin eserleri buraya ulaşmıştır. Çin’den başlayan kervan Doğu Asya ve Roma arasında tüm topluluklardan aldığı her şeyi Avrupa’ya taşımıştır. Medeniyetler ipek taşınmasıyla bir sonraki nesillere ulaştırılmıştır. Doğu ve Batı arasındaki ticareti sağlayan yol olmuştur.

İpek Yolu Nerede Başlar Nerede Biter
İpek yolu Çin’den başlayarak Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, İran’dan İstanbul’a ulaşır oradan da Avrupa’ya ulaştırılır. Hem ticaret hem kültürel anlamda değerlerin taşınması sağlanmıştır.

İpek Yolunda Neler Taşınır
İpek yolunda sadece ipek değil beraberinde birçok şeyde taşınmıştır. Baharat, fil dişi, cam, kürk, ilaçlar, taş, altın, mücevher ve teknolojik gelişmeler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.