Anadolu Ajansının Milli Mücadelenin Başlarında Kurulması Neden Önemliydi

Anadolu Ajansı, milli mücadele döneminin en aktif rol oynayan haber ajansı olmuştur. Atatürk’ün Samsun’a çıkması ardından Sivas Kongresi’nde alınan kararların duyurulması amaçlanarak hareket edilmiştir. O dönemlerde haberleşmenin kısıtlı olmasından ötürü insanlara haberlerin aktarılması gerektiğidir.

6 Nisan 1920 senesinde Anadolu Ajansı, Kurtuluş savaşı hakkındaki doğur haberleri halka ve dünyaya duyurmak amacıyla Atatürk tarafından kurulmuştur. Mücadelenin en önemli desteği Anadolu Ajansı sayesinde sağlandı. Ülkenin dört bir yanına iletilen haberlerin doğruluğu insanlara ulaştırıldı. Tarihi genelgeler yayınlanarak halkın ülkenin durumundan, Atatürk ve arkadaşlarının çalışmaları ve alınan kararlarını anlatmıştır.

Anadolu Ajansı’nın Kurulduğu (8.4.1920) Sivas Kadınlar Derneği’ne gönderilen genelge telgrafı:

Ankara: Tarihsiz

Alındığı yer: Yozgat

Sivas Kadınlar Derneğine

İslam’ın canevi olan Osmanlı Saltanatı merkezinin düşman işgaline geçmesi, bütün ülke ve ulusumuzun en büyük tehlikeyle karşılaşması sonucu olarak bütün Rumeli ve Anadolu’nun giriştiği ulusal ve kutsal savaşım sırasında, Müslüman kişilerin iç ve dış en doğru havadis ile aydınlanmalarının zorunlu bir gereksinme olduğu önemle göz önüne alınmış, bunun sonucu, burada en yetkili kişilerden oluşan bir özel kurul yönetiminde, (Anadolu Ajansı) adı altında bir kurum kurulmuştur. Anadolu Ajansı’nın en hızlı araçlarla vereceği havadis ve bilgi aslında, Temsilciler Kurulumuzun belgeli ve asıl kaynaklarının sonucu olacağı için, bu ajans bildirimlerinin oraca ve özellikle Müdafai Hukuk örgütümüzce dahi seçilecek caddelere ve toplanılacak yerlere asılması, dağıtımı, dahası bucak ve köylere dek ulaştırılması yolunda, olabildiğince çok yayınlanabilmesi için ivedili düzenlemeler yapılması, sonucundan da bilgi verilmesi önemle rica olunur.

Temsilciler Kurulu adına

Mustafa Kemal Atatürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir