Amerika Kıtasına Neden Yeni Dünya Adı Verilmiş Olabilir

Tarihte dünya ülkeleri için önemli olan yeni coğrafi keşiflerin yapılması olmuştur. Bunlar arasında coğrafi keşifler bir çok sonucu da beraberinde getirmiştir. Keşifler ülkelerin ekonomik sosyal alanda etkilenmelerine sebep olmuştur. Coğrafi keşiflerin sonucu Amerika kıtasının keşfi olmuş insanlık olarak “yeni dünya” adı verilmiştir.

Amerika kıtası 1492 yılında keşfedilmiş ve kıta keşfedildikten sonra altın gibi değerli eşyalar ülkelere taşınmıştır. Amerika kıtasına koloniler yerleşerek burada çalışma hayatı başlatmıştır. Sömürge altında olan Amerika için zor bir dönemdi. Yerlileri topraklarından kovularak ülkelerin askeri birliklerinin yanı sıra çalışması için gemilerle göçmenler getirilmiştir. Hem sömürge hem yerleşim yeri olarak kullanılan Amerika kıtası “yeni dünya” adını almıştır.

İnsanlar coğrafi keşifler sonucunda çeşitli bilgilere ulaşmışlardır. Amerika kıtasının keşfinin sonucu olumlu olmuş. Zenginlikler ve değerli eşyalar keşfedilerek ülkeler tarafından koloniler gönderilmiştir. Yeraltı kaynaklarının yanı sıra toprak yapısının da zenginliğinden faydalanılmıştır. Keşiflerin yanı sıra teknolojik çalışmalar yaparak bilimsel alanında gelişmeler görülmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir