Ambulansın Geç Kalma Nedenleri Nelerdir

Sağlık sorunu yaşadığımızda acil müdahale edilmesi için 112 acil servisi arayarak ambulans çağırırız. Bazen ambulanslar olay yerine geç gelmesinden yakınsak dahi buna dikkat etmeliyiz. Ambulansların geç gelmesinin sebebi personelin geç çıkması değil trafik ve insanların duyarsız olması. Sizin de görevlilere neden ters davranmamanız gerektiğini anlatacak yazı olacak.

Ülkemizde trafik oldukça yoğun olmakta. Mega kentlerde özellikle trafikte bir noktadan diğer noktaya gitmek eziyet gibi gelmekte. İş çıkış saatine doğru yaklaşınca kilitlenen trafiklerle karşılaşmaktayız. Ambulansa yol vermemeler, trafik sıkışıklıkları, dar ve bozuk yolların olması, yollara araçların park edilmesi sürücülerin kurallara uymamasından kaynaklanmakta. Hasta taşıyan ambulansların olay yerine en kısa sürede varmaları gerekmekte. Beraberinde hastaneye yetiştirecekleri hastayı kazasız belasız ulaştırmaları gerekiyor. Böyle durumlarda sürücüler duyarlı olmalı, gerektiğinde sıkışık olsa dahi ambulansa yol vererek yolu açmalıdır.

Geçiş üstünlüğüne ilk sıralarda yer alan ambulansların hız yapma yetkileri vardır. Trafik lambalarında geçiş üstünlüğü olduğu gibi sürücüler yol vermelidir. Hız yapmalarını engellememeleri gerekir. Geç kalınması durumunda hastalar hastaneye ulaşamayarak ölümle burun buruna kalabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.