Alyuvarların Özellikleri

Alyuvarlar vücudumuzda kana kırmızı rengi veren hücrelerdir. Kanımızın kırmızı görünmesinde alyuvarların önemi vardır. Ayrıca bir çok özelliği daha bulunur. Alyuvarlar kan sisteminde önemli yere sahiptir. Alyuvarların aracılığı ile hücre gereksinimi olan oksijenlerin taşınmasında görev alır. İçinde bulunan hemoglobin maddesi sayesinde vücudumuzdaki önemi artar.

Esnek yapıda olmaları en dar yerlerden dahi geçmelerine imkan verir. Kılcal damarlardan geçerek diğer noktalara ulaşabilmesi için önemlidir. Alyuvarlar kemiklerin içinde bulunan ilikler tarafından üretilir. Vücudumuz için haylice önemli olan alyuvarlar aynı zamanda sağlıklı olmamıza yardımcı olur.

Araştırmalara göre vücudumuz 1 saniyede toplamda 2,5 milyon alyuvar ürettiği tespit edildi. Bunlar oksijen ve karbondioksit taşımında oldukça önemlidir. Sürekli aktif halde ölülerin yerini alarak görevin devamını sağlar. Üretilen alyuvarların ömrü ortalama 120 gün civarında olmaktadır. 120 gün sonunda alyuvar hücresi çalışmaz hale gelerek hareket eder.

Kadın ve erkekte bulunan alyuvar sayısı değişiklik gösterir. Yaşamsal olarak ihtiyacımızı karşılamaktadır. Bilimsel testler sonucunda erkek bedeninde kadınlara göre daha fazla olduğu kanıtlanmıştır. Vücudumuzda alyuvarların olmaması sonucunda hangi kan grubuna sahip olduğumuzu da bilemezdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.