Allah Ümmetini Hata, Unutma ve Başkasının Zoruyla Yaptıkları Şeyden Sorumlu Tutmaz

Rabbim bizim için en hayırlısı olanı düşünmüştür. Allah biz bilmeden veya kuralları unuttuğumuzdan dolayı işlenen günahları affedendir. İşlediğimiz günahlar başkasının zoru ile oluyorsa eğer sorumlu tutulmayız. Rabbimiz çok affedici ve bağışlayıcıdır. Merhameti üzerimizden eksik olmasın.

Bilmeden bir suça dahil olduysak eğer illegal işten dolayı günah işlediysek günahsız olduğumuzun göstergesidir. Olacakları bilemediğimizden dolayı alakamız olmadığı halde ceza almayız.

Bir cinayete şahit olduk ve unun gördüğümüzden dolayı tehdit edilerek korkutulduk. Sustuğumuzdan dolayı suçlu sayılmayız. Başkalarının zoru ve tehdidi ile yapılan davranışların günahı bizim boynumuza olmamaktadır. Rabbimiz merhametli ve çok affedicidir. Kulları için her zaman hayırlı olanları dilemiştir. Zor durumda kaldığımızda günahlarımızdan sorumlu olmamaktayız.

Rabbimizin merhameti sonsuz olduğunu unutmamalıyız. Affedici ve bağışlayıcı olması bizim günahlarımızı bağışlayacağının göstergesidir. Günahın nasıl işlendiği önemli olmaktadır. Oruç tutarken unuttuğumuzda son dakikalarda ağzımıza aldığımız bir marul tanesinde bile Allah yedirdi deriz, böyle durumlarda günah olmadığı gibi orucumuz bozulmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir