Alışveriş Yaptığımız Manavda Hangi Ölçü Birimleri Kullanılıyor

Alışveriş yaptığımızda manavlarda, pazarda, meyve hallerinde çeşitli ölçü birimlerini kullanarak fiyatlarının hesaplanması sağlanıyor. Doğru hesabın çıkarılması ile ihtiyacımız ve bütçemiz doğrultusunda alışveriş yapmamıza olanak sağlıyor.

Örneğin manavdan alacağınız karpuz gibi ağrı meyve gibi ürünlerin hesaplanmasında ilk önce tartılarda tartılır. Ağırlıkları doğrultusunda manavlarda kilogram ve gram olarak birbirlerinden ayrılarak hesaplanması yapılmaktadır. Müşteri tarafından kaç adeta veya kaç kilo istediğine bağlı olarak tekrar hesaplamalar yapılarak alımlar gerçekleştirilir. Alışveriş sırasında 3 kilo domates, yarım kilo üzüm istediği zaman terazi yardımı ile ağırlıkları ölçülerek denk getirilir. Ağırlıkları ile beraber fiyatları toplanarak meyveler alınmaktadır.

Kişiler ihtiyaçları doğrultusunda meyve alımları gerçekleştirir. Kilo ile alanlar kilo ile alırken miktarına göre alanlar artık ne kadar gelecekse o kadar olmaktadır. Manavlarda kullanılan ölçü birimleri kilogram ve gram olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir