Ak Akçe Kara Gün İçindir Atasözünün Anlamı

Atasözü geçmişte büyüklerimiz tarafından yaşanılan olaya uygun ders verecek sözlerdir. Ak akçe kara gün için sözünü anlamını bilmek gerekir ne zaman neyin lazım olacağını bilmediğimiz gibidir. İnsan hayatı boyunca para sıkıntısı yaşayabilir, kenarda köşede sakladığı 3-5 kuruşta onun hayatını kurtaracak para olur. Dara düşüldüğü zaman paramızın kontrolünü bilerek harcamalarımızı sınırlandırabiliriz.

Para kazanmak geleceğimiz için önem taşıdığı gibi hayatımızın belli bir düzende ilerlemesini sağlar. Paranın değerini bilen birisi için sıkıntılı günlerde sıkıntısını azaltmak adına kenara bir şeyler koyar. Sıkıntının nasıl geleceği bilinmediğinden dolayı kenarda bir miktar paranın olması sıkıntının önüne geçilmesini desteklemektedir.

Emek verdikçe karşılığında paramızı alırız. Yaşayacağımız sorunları gidermemizi sağlar. Sıkıntılar daima göz önünde bulundurulmalı o şekilde hayatımıza devam ettirmeliyiz. Sıkıntılı günleri atlatmak için dost kapısına gittiğimiz zaman geriye hayal kırıklığı ile yaşarız. Atalarımızda ak akçe kara gün içindir sözünde paranın sıkıntılarımızı hafifleteceğini gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir