Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Yerleşim Birimleri İsimleri

Yerleşim birimleri, belirli şartlara bağlı olarak insan topluluklarının oluşturdukları yerlere denir. Mahalle, köy, kasaba, belde, bucak, semt, ilçe, il ve ülke olarak içlerinde ayrılır.

Mahalle: Köy ve ilçelerde yer alan, yönetiminden muhtarın sorumlu olduğu yerlerdir.

Köy: Okul, cami, muhtarlık gibi toplumsal faaliyetleri yerine getirmeye uygun, şehir merkezinden uzak yerleşim yerlerine denir.

Kasaba: Şehir merkezinden uzak olan nüfusu ve altyapı bakımından yeterli olan yerlerdir. Kasabalar insanların birçok ihtiyacını karşılayacak türdendir. Devlet dairelerinin yanı sıra sağlık hizmetlerine kadar her şeyi karşılar.

Belde: İlçeden küçük belediye ile yönetilen yerlerdir.

Bucak: Coğrafi özellikleri bakımından halkın ihtiyacını karşılayacak yeterliliğe sahip, ekonomi, güvenlik, mahalli hizmetler açısından yeterli olan bölgelerdir.

İlçe: Nüfus bakımından ilden sonra gelen yerleşim birimidir. Alışveriş, eğitim, ulaşım, ekonomi, kültürel açıdan değerli yerlerdir. Belediye başkanları tarafından yönetilir.

İl: İlçeden sonra gelen yerleşim birimidir. Nüfus bakımından milyonlarca kişiyi barındırabilir. Ülkeden küçük yerleşim birimidir. Belediye başkanları tarafından yönetilir.

Ülke: Haritada sınırları çizilmiş en büyük yerleşim birimidir. Ortak kültüre, ulaşıma, ekonomik değerlere sahip toplumların oluşturdukları yerlerdir.