Türkiye Kaç Kıta Üzerindedir

Ülkemiz bulunduğu konum bakımından Avrupa ve Asya kıtaları arasında köprü görevi üstlenmektedir. İki kıta üzerinde de toprakları bulunmakta. İstanbul başta olmak üzere Avrupa ve Asya kıtasında toprak bütünlüğü vardır. Avrupa kıtasında Bulgaristan ve Yunanistan’a komşu olmaktayız. Asya kıtasında Suriye, Irak, İran gibi ülkelere komşuyuz.

Türkiye’nin matematiksel konumu: Kuzey Yarım Küre’de yer alır, 36-42 derece kuzey enlemi, 26-45 derece doğu boylamları arasındadır. Konum olarak ekvatora yakın olmasından ılıman iklim görülür. Yaz ayları sıcak kurak geçerken, kış aylarında soğuk ve kar yağışlı geçer. İklimi kuzey bölgelerinde daha sert olurken ekvator bölgesinde daha ılımandır.

Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi görmesinden Dünya Adası ismini almıştır. Doğu ile Batıyı birbirine bağlamaktadır. Dünya üzerinde iki kıtada toprakları olan üç ülkeden biridir. Diğer ülkeler Rusya Federasyonu ve Mısır’dır. Doğu Akdeniz toprakları üzerinde yarım ada konumundadır. İstanbul, Çanakkale boğazları Ege ve Karadeniz’i birbirine bağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir