Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Tam ve Yarı Gölge Nasıl Oluşur

Işık kaynağı, cisim ve sonucunda oluşan gölge bir bütündür. Birbirlerini tamamladıkları gibi kendisini gösteren durumlardandır. Işık kaynağına ve cisme bağlı olarak gölgenin oluşumu gözlemlenebilir. Bunlar cismin büyüklüğüne ve ışık kaynağına bağlı olmanın yanı sıra gölge boyutunun oluştuğu noktanın mesafesine bağlıdır. Şekil değiştiren ve birbirleri ile uyum içinde olurlar.

Işık kaynağından gelen ışığın cisme çarpması sonucunda aydınlatır. Arka kısmı aydınlanmayacağından dolayı tam bir gölge oluşur. Cisme çaprazlama gelen kısımlar ise yan taraflara vuracağından karanlık değil de yarı karanlık bir bölgenin oluşumunu sağlar.

Tam gölge nedir?
Işık kaynağından gelen ışığın cisme çarpması sonucunda arkasında oluşturduğu karartıdır. Karanlıktır ve aydınlık almayan kısımda tam gölge oluşmaktadır.

Yarı gölge nedir?
İki farklı ışık kaynağından gelen ışığın cisme çarpması sonucunda arka tarafta biraz aydınlık ama gölge olan kısma denir. Tam olarak karanlık değildir ve o kısmada azda olsa ışık alır.