Tarihi Olayların Oluşumunda Coğrafyanın Etkisi Nedir

Geçmiş tarihte yaşanan olaylar doğrultusunda coğrafya bilimi önemli yere sahiptir. Tarihin gidişatı ve sonucu coğrafi durumlara göre değişiklik gösterilerek anlatılır. Coğrafya o dönemlerde geçen olayların yanı sıra hava olaylarının incelemesini sağlar. Milletlerin yaşadığı coğrafi bölgelerin ikliminden bedensel olarak yaşamlarına etkilerini ele alır.

Sıcak coğrafyalarda yaşamlarını sürdüren milletler, soğuk bölgelere gittiği zaman ağırlamışlar ve adapte olmaya çalışır. Uyum sağlayamayanlar ise zamanla soğuğun etkisine kapılarak yok olurlar. Savaşlar tek bulundukları yerde değil gerek ekvatorda, gerekte kutuplara yakın bölgelerde geçmektedir. Soğuk iklime uyum sağlanmadığından dolayı bir çok savaş kaybedilmiş ve tarihin gidişatı değişmiştir.

Coğrafya, insanların yaşamını doğrudan etkiler. Yedikleri yemeklerden giydikleri elbiselere kadar etki yaratır. İnsanlar yaşadıkları iklime adapte olduğunda başka iklimlere uyum sağlayamazlar. Bulundukları yerin coğrafyası elverişli olduğunda ihtiyaçlarını karşılarlar. Her toprak verimli olmadığı gibi yetiştiricilikte farklılık gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.