İskeletin Bölümleri Nelerdir

İskelet oluşturan 4 kısım vardır. Bunlar kafatası, omurga, göğüs kafesi, kollar ve bacaklar olmak üzere iskelet sistemimizi meydana getirirler. İnsanlar için mükemmel bir yapı olan iskeletler oldukça gelişmiş olmaktadır.

Kafatası: Hareket etmez, yassı kemiklerden oluştuğundan dolayı sert ve dayanıklı kemiklerdir. Kilitlenmiş bir şekilde birbirlerini bütünlerler. Beyin yapısına göre şekillenmiş olup, beyni korumaktadır.

Omurga: Vücudun üst kısmını destekleyen bölüm, yandan bakınca S şeklini anımsatan kıvrıma sahiptir. Omur adındaki 33 kemiğin birbirlerinin içine geçerek dizilmiştir. Omurgamızın hareket etmemizi sağlayan esnek yapıya sahiptir. Dik durmamız ve ağırlığın vücudumuzda eşit dağılmasını sağlamaktadır.

Göğüs kafesi: Göğüs kemiğimiz yassı kemik denilen 12 çift kemikten oluşmaktadır. İçinde kalp, akciğer, karaciğer gibi önemli organlarımızın korunmasını sağlamaktadır. Dış etkenlerden koruduğu gibi vücudumuza şekil vermektedir.

Kollar ve bacaklar: Yürürken veya koşarken hareket etmemizi sağlayan kollarımız ve bacaklarımızı oluşturur. Uzun ve kalın kemiklerden meydana gelmiştir. Kemikleri birleştiren kıkırdaklar bulunur. Uyluk kemiği aralarında en uzun kemiktir.

Hakkında gökçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir