İskeletin Bölümleri Nelerdir

İskelet oluşturan 4 kısım vardır. Bunlar kafatası, omurga, göğüs kafesi, kollar ve bacaklar olmak üzere iskelet sistemimizi meydana getirirler. İnsanlar için mükemmel bir yapı olan iskeletler oldukça gelişmiş olmaktadır.

Kafatası: Hareket etmez, yassı kemiklerden oluştuğundan dolayı sert ve dayanıklı kemiklerdir. Kilitlenmiş bir şekilde birbirlerini bütünlerler. Beyin yapısına göre şekillenmiş olup, beyni korumaktadır.

Omurga: Vücudun üst kısmını destekleyen bölüm, yandan bakınca S şeklini anımsatan kıvrıma sahiptir. Omur adındaki 33 kemiğin birbirlerinin içine geçerek dizilmiştir. Omurgamızın hareket etmemizi sağlayan esnek yapıya sahiptir. Dik durmamız ve ağırlığın vücudumuzda eşit dağılmasını sağlamaktadır.

Göğüs kafesi: Göğüs kemiğimiz yassı kemik denilen 12 çift kemikten oluşmaktadır. İçinde kalp, akciğer, karaciğer gibi önemli organlarımızın korunmasını sağlamaktadır. Dış etkenlerden koruduğu gibi vücudumuza şekil vermektedir.

Kollar ve bacaklar: Yürürken veya koşarken hareket etmemizi sağlayan kollarımız ve bacaklarımızı oluşturur. Uzun ve kalın kemiklerden meydana gelmiştir. Kemikleri birleştiren kıkırdaklar bulunur. Uyluk kemiği aralarında en uzun kemiktir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir