Zaman Dilimleri Nedir

Zaman dilimlerinin hesaplanması 15 derecelik boylamlara göre sınırlandırılmıştır. Başlangıç noktası Greenwich olup dünyadaki zaman dilimleri ayarlanmıştır. Coğrafi bölgelere göre zaman dilimleri birbirlerine göre farklılık göstermektedir.

Zaman dilimleri 24 saat’e bölünmüştür. Dünya üzerindeki 15 derecelik mesafeler ile zaman dilimleri ayarlanmaktadır. Meridyenlere göre zaman dilimleri güneşin hareket edişine göre değişiklik gösterir. Ülkemizde uygulanan zaman dilimi ise 2. ve 3. saat dilimlerine göre ayarlanmıştır. Ülkemizde yaz aylarında uygulanan 3. saat dilimi, kış aylarında ise 2. saat dilimi kullanılarak zaman dilimleri oluşur.

Doğu ve batı olmak üzere doğru şekilde kullanılacak zaman dilimleri insanların zamandan tasarruf, gün ışığından yararlanarak enerji tasarrufu sağlamaktadır. Mevsimlere göre zaman dilimlerinin değişmesi ışıktan daha fazla yararlanılmasıdır.

Zaman dilimlerinin hesaplanmasında boylamlardan yararlanılır. İki boylam arası 4 dakika olup bunlara göre zaman farklı hesaplanabilmektedir. Dünya üzerinde 360 boylam bulunup bunların her birisinin arasındaki farkı 4 dakika olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir