Yıldız Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir

Yıldızlar kendi aralarında parlaklığı, büyüklüğü ve hareketliliği ile ayrılmaktadır. Bunlar üç başlıkta olup yıldızlar üzerinde incelemeler yapılır. Evrende bulunan yıldızlar türlerine göre ayırt edilerek farklı gruplar içinde incelemeleri yapılmaktadır.

Sabit yıldızlar: Hareket etmeyen ve aynı yerde olup aynı parlaklığa sahip olan yıldızlardır. Bunlardan birisi kutup yıldızı olup yıllarca aynı olduğu yerde kalmaktadır. Yıldız sistemimizin bir parçası olarak kendisini gösterir. sabit yıldızlar büyük ve uzaklıkları devamlı sabit şekildedir. Örneği güneşte sabit yıldızlar sınıfına girmektedir.

Değişken yıldızlar: Parlaklıkları ve değişkenlikleri ile bilinir. Yaydıkları ışık kimi zaman artış gösterdiği gibi değişkenlik görülür. Işık enerjisi zaman içinde artış ve düşük göstermektedir. Değişken adı parlaklığının değişmesinden dolayı verilmiştir.

Çift yıldızlar: Çift olarak dolaşan yıldızlardır, uzayda ortak ağırlık merkezin etrafında dönen bir çok çift yıldız görülür. Gruplar halinde birbirlerine yakın biçimde uzayda belli bir yörüngede olurlar. Çift yıldızlar birbirlerine yakınlık mesafesi tam olarak öğrenilememiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir