Yeşilay Haftası İle İlgili Yazı

Yeşilay, gençlerin ve gelecek nesillerin geleceğe sağlıklı, sporla iç içe, zararlı alışkanlıklardan uzak bir hayat sürmesi üzerine çalışmalar yapmaktadır. Kendilerine kutsal bir görevi vazife olarak bilerek çalışmalarını yerine getirmektedir. 5 Mart 1920’den günümüze kadar gençliğin alkol, uyuşturucu, sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durması adına çalışmaktadır.

Her yıl düzenli olarak 1 ile 7 Mart tarihleri arasında Yeşilay haftası kutlanır. Yeşilay haftası adı altında çeşitli etkinlik, faaliyetleri anlatılarak insanlar bilinçlendirilir. Yeşilay’ın çalışma alanları insanların kendilerini göstermelerine imkan tanımaktadır. Keyif verici olduğu gibi sağlığa zararı olan faaliyetlerden insanların nasıl korunabileceği, neler yapılabileceği anlatılır.

Bize keyif veren çeşitli maddeler zaman içerisinde bağımlılık derecesine yükselmektedir. İnsanlar alkol sınıflarına dikkat ederek ihtiyaçlarını karşılamaları gerekmektedir. Alkollü araç kullanılmaması gerektiği gibi insanların başta kendi sağlığı olmak üzere çevresindekilerin sağlığına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Yeşilay kamu yararına hizmet ettiğinden herhangi bir şekilde kar amacı gitmeden hizmetlerini yerine getirmektedir. Yeşilay gönüllülük esası ile katılımcılar tarafından yönetilmektedir. Özellikle toplumda yaygın olan sigara, alkol gibi alışkanlıklara karşı mücadele yapmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir