Yerli Malı Haftasını Neden Kutluyoruz

Yerli Malı Haftası (Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası) her yıl 12-18 Aralık tarihleri arasında ülkemizde kutlanan önemli gün ve haftalardandır. Cumhuriyetin ilan edildiği dönemde ülkemiz ekonomik sıkıntı içerisindeydi. Yabancı para akışı sürekli yurtdışına çıkmaktaydı. Ülkemizde üretim az olmasından dolayı Türk milletini yerli üretim olan malları satın alıp kullanılması istenmiştir.

Ülkemizin bağımsızlığının korunması ve ekonomik güce sahip olmak için yerli üretime yönelmeliyiz. Milli servetimiz yurtdışına değil ülkemizde değerlenerek yeni iş istihdamları sağlanır. Böylelikle ülkemiz kalkınarak güçlenmeye devam eder. Her yıl milyonlarca turisti ülkemizde ağırlıyoruz. Tarihimizi ve kültürümüzü tanımak için gelen insanlara yerli mallarını sunmalıyız. Ülkemize katkı da bulunmak için yabancı ürünlerden ziyade yerli üretim ürünleri tercih etmeliyiz. Bunlar gıda ürünlerinin yanı sıra otomotiv, tıp malzemeleri, teknolojik ürünler gibi bir çok ürünü kapsamaktadır.

1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk İzmir İktisat Kongresi’ni toplayarak ülkenin ekonomik bağımsızlığını sağlaması için yurtta yerli malların üretilerek kullanılmasına karar verilmiştir. O tarihten itibaren her yıl 12-18 Aralık tarihleri Yerli Malı Haftası olarak kutlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir