Yer Şekillerinin Üretim ve Dağıtıma Etkisi Nedir

Yeryüzü şekillerinden dolayı sanayileşme ve gelişim farklılık gösterir. Ele alınacak bir bölge olan Marmara bölgesi sahip olduğu konum bakımından ticaret konusunda oldukça iyi yerdedir. Kıtaları birbirlerine bağlaması ve kolay ulaşılabilir olmasından dolayı ticaretin en iyi şekilde yapılan bölgesidir. Konserve tesislerine sahip bir yerde meyve ve sebze üretimi yakınında görülür. Bunun temel sebebi hammaddelerin işleneceği zaman üretim yerine yakın olması gerektiğindendir.

İklim sanayi kuruluşlarının varlığını en temel biçimde etkileyebilir. Zorlu hava koşullarının olduğu yerlerde ulaşım zor olacağından dolayı daha sakin düzgün bir yerlere taşınırlar. Tesislerin ısıtılma ve ulaşımı daha çok masraf olmasından dolayı talep ise fiyat yüksekliğinden dolayı sağlanmayacaktır.

Yer şekillerinin bozuk olması kara yolu, demiz yolu, hava yolu ve deniz yolunun zararlı olmasına sebep olabilir. Ham maddelerin işlenmesi kısa zamanda olmalı bunlar için ulaşım yolunda sıkıtı olmamasına dikkat edilir. Engebeli arazilerin dahi olması bölgesel olarak sorunları beraberinde getirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir