Yavuz Sultan Selim’in Doğu Siyasetinin Amacı

Osmanlı Devletinde tahta çıkan padişah bir önceki padişahın kendisine belirlediği hedeften daha öte hedef belirleyerek fetihler yapmıştır. Yavuz Sultan Selim’de devletin çıkarları doğrultusunda siyasi hedeflerini belirleyerek hedefine doğru hareket etmiştir. Siyasi anlamda istenilen noktaya ulaşılması için çaba göstermiştir.

Yavuz Sultan Selim’in doğu siyasetinin amaçları

Yavuz Sultan Selim, doğudaki varlığını sürdüren Safevileri ortadan kaldırarak Türkistan’a ulaşarak en önemli ticaret yollarından ipek yolunu kontrolü altına almak istemiştir.

Mısır seferini gerçekleştirmek istemiştir, Memluk devletini yıkarak İslam dünyasının genişlemesi için çalışmalarda bulunmuştur. Kızıldeniz üzerinde önemli ticaret yolu olan Baharat yolunu kontrol altında tutmak istemiştir.

Yavuz Sultan Selim’in bir diğer hedefi İslam alemini Osmanlı Devleti hakimiyetinde tek çatı altında toplamak istemiştir.

Ticaret yollarında hakimiyet sağlayarak kontrolleri elinde tutmak istemiştir. Avrupa karşısında ekonomik olarak üstünlüğün sağlanmasında etkin rol üstlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir