Yasama, Yürütme, Yargı Nedir Kısaca

Yasama Yürütme Yargı Ne Demek, Yasama, Yürütme, Yargı Kısaca toplumun hakları korunup adaletli bir şekilde yaşam sağlanması için gereklidir.

Ülkenin yönetiminde en temel görevleri üstlenen makamlar Yasama, Yargı ve Yürütme olmaktadır. Doğru şekilde ilerlemesi ve demokrasinin olduğu yerlerde mutlak olarak hakimiyetin bu şekilde olmalı.

Yasama
Anayasa’nın TBMM vekillerine verdiği yetkiler olup kanunlar üzerinde değişiklik ekleme veya kaldırma işlemleridir. Bakanlar kurulunun aldığı kararları denetlemek haklarına sahiptir. Merkez bankasında para basma yetkisi vermek, savaş ilan etmek, devletler arasında antlaşma, seferberlik, tezkere gibi kararların onaylanmasında verilen yetkilerdir.

Yargı
İnsanların yaşama haklarını korumak ve hukuksal çerçevede karar verilen merci olmaktadır. Toplumun huzur halinde yaşanması için insanların en temel özgürlük haklarının savunucusu olmaktadır. Cezai işlemler uygulayarak insanların suç işlemesini engellemektedir.

Yürütme
Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar tarafından devletin yönetimi olmaktadır. Yargı ve yasalar tarafından yürütmeye verilen haklarla hareket edebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir