Yabancı Koyun Kenara Yatar Atasözünün Anlamı

Atalarımız sözlerinde insanlara ders verici, hayattan kesintiler, önemli bilgiler aktarmak için sözler söylemişlerdir. Bunların başında insanlara yararlı olacak sözler unutulmamalıdır. Yabancı koyun kenara yatar, atasözüne baktığımızda yabancılık ve yenilikle ilgili bilgi verir.

Belli bir ortama yeni girdiğimiz zaman, ortamda önceden bulunan diğer insanlarla ilişki kurmak sıcak ilişkiler yaşamakta zorlanırlar. Sonradan gelenler kendilerini uzaklaştırır, bir müddet uzak kalırlar. Ortamdaki insanların huyunu suyunu bilmediklerinden kendilerini uzak tutarlar. Zaman içinde kişi alışarak onların davrandığını gibi davranabilir. Yabancı mekanlara girildiği zaman insan ilk önce kendisini yabancı hisseder, davranışlarına belli bir çeki düzen verir. Yabancılık duygusundan kurtulana kadar bu böyle devam eder. Yeni bir çevreye insanların kabullenmesi zordur. Yakınlık gösterilmesi ile kişi onlardan birisi olarak görür, davranışlarına çeki düzen vererek hareket eder.

Yabancı bir ortama giren yeni birisi kendisini onlar gibi göremezler. Kendilerini dışladıkları gibi bir müddet onlardan ayrı hareket eder, onların yaptıklarına karışmaz ve fikir beyanında bulunmazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir