Vücudumuzun Dik Durmasını Sağlayan Yapı Nedir

Vücudumuz belli bir yapıya sahiptir. Dik şekilde ayakta durmasını sağlayan S şekline benzer yapı omurgamızdır. Omur adı verilen parçaların bir araya gelemsi sonucunda sırtımızdan kuyruk sokumuza kadar ulaşmaktadır. Esnek yapıya sahiptir ve vücudumuzun dik durmasını destekler. Organlarımızın vücudumuzda dizilmesini sağladığı gibi onları korumaktadır. Vücudumuzdaki iskelet yapısını oluşturmaktadır.

İskelet narin ve oldukça sağlam yapımız olmasına rağmen hasar alması durumunda kırılma olursa eğer kendini yenilemeye ve onarmaya başlar. Vücudumuzda kırılan bir kemik olması durumunda yakın durması takdirde kaynama başlar ve kendisini tamamlar. Kemiğimiz kırıldığı zaman birleşme sağlanır.

Vücudumuzun dik durmasını sağlayan yapı iskelet sistemimizdir. Yaratılış olarak harita bir yapıya sahip olmaktadır. İskelet yapımız sayesinde kendisini korumaktadır. Zarar gelmesini önleyici etkisi bulunur. Organlarımızı korunmasından ve hareket etmemizi sağlayan temel yapı olmaktadır. İskelet sistemimiz olmasaydı eğer sürüngenlerden farksız olurduk.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir